Лекцію прочитала кандидат медичних наук кафедри післядипломної освіти  загальної практики сімейної медицини ІФНМУ Скрипник Любов Миронівна, яка довела до відома , що гостра форма розвивається як звичайна застуда або грип і протікає без ускладнень при своєчасному лікуванні. Його збудники - віруси або токсичні речовини. Гострий бронхіт легко діагностується, його симптоми проходять протягом десяти днів..

Ознаки гострого бронхіту у дорослого :

 1. Сухий кашель. Характерний для самого початку хвороби, кашель досить інтенсивний, хворий прокидається вночі через нього. При гострій формі його тривалість - 4-5 днів.
 2. Вологий кашель. Це наступна стадія гострого бронхіту. Такий кашель проходить легше сухого. Починає виділятися мокрота, зазвичай вона жовтувато-зелена в разі приєднання бактеріальної інфекції.
 3. Висока температура близько 38-40 градусів за Цельсієм. Часто буває, якщо захворювання супроводжує грип або важко протікає ГРЗ. Якщо температура довго не спадає, є ризик розвитку пневмонії.
 4. Головний біль і загальні ознаки нездужання. В цілому гострий бронхіт викликає стан, схожий на звичайну застуду: озноб, сильна слабкість, пітливість.

Важливо! Незважаючи на відносну безпеку гострого бронхіту, без лікування або при зниженні імунітету він може перейти в хронічну форму або викликати пневмонію.

Збудниками служать переважно:

 • віруси грипу, коронавіруси, цитомегаловірус, аденовіруси;
 • мікоплазми, хламідії;
 • бактерії Mycoplasma pneumonia, Streptococcus pneumonia, St. aureus, Haemophilis influenzae;
 • грибки Aspergillus, Candida.

Мета терапевтичних заходів — запобігти поширенню запалення на легені, усунути симптоми хвороби.

Терапія не передбачає госпіталізації, хворий лікується в домашніх умовах.

Лікування переважно лікарський, рекомендується рясне пиття, прогрівання стоп. З лікарських препаратів використовуються засоби, що розріджують і виводять мокротиння, протизапальні, протимікробні засоби.

Показано для прискорення одужання фізіотерапевтичні процедури:

 • парафінові аплікації;
 • УВЧ;
 • масаж.

Ускладнення, прогноз

Перебіг гострого бронхіту може ускладнитися пневмонією, бронхоспазмом у дітей. Затяжний бронхіт не загрожує життю хворого, але сприяє розвитку захворювань серця, погіршує функцію легенів, знижує імунітет.

Прогноз сприятливий, симптоми зникають через 2-4 тижні, стан здоров’я повністю нормалізується.

Профілактика

У попередженні гострих бронхітів вирішальне значення має дотримання правил особистої гігієни і безпечна екологічна обстановка.

Важливо відмовитися від шкідливих звичок, не палити, не переохолоджуватися, зміцнювати імунітет і проходити щорічну вакцинацію від грипу.